Autor |
Wiadomość |
Matias
Administrator
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 409
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Z Polski;D
|
|
USZKODZENIE ZASILANIA - Brak napięcia na głowicy |
|
Uszkodzenia bloku głowicy 1430 / BUR5 301 B
Na początku musicie posiadać /MULTMETER / miernik.
Zdejmujemy pokrywę tunera na płycie tunera jest widoczny bezpiecznik o oznaczeniu F1001.
Sprawdzamy czy na bezpieczniku jest napięcie 14 / 18 V. Jeśli podczas zmiany kanałów następuje zmiana napięcia z 14 na 18 V to znaczy iż przyczyna tkwi w bloku głowicy lub uszkodzeniu bezpiecznika.
Uwaga: Wyłącz tuner!!!! Sprawdzamy miernikiem przejście na F1001 jeśli jest brak to wymieniamy mini bezpiecznik i ponownie sprawdźmy napięcia bez podłączonego konwertora. Tu nie zalecam robienie mostka.!!!! Jeśli stwierdziliśmy :bezpiecznik jest dobry mamy napięcia 14 / 18 V wymieniliśmy bezpiecznik na nowy i nadal nie mamy napięcia. To wyjmujemy płytę główna z tunera.
( zalecana jest delikatność operacji , moja propozycja wszystko co związane z elektroniką delikatnie )
Jeśli mamy płytę osobno - sprawdzamy stan lutowania nogi nr2 głowicy.
(jeśli zachodzi konieczność poprawiamy tak zwane zimne lutowanie)
Uwaga:Wszelkie operacje wykonujemy małą lutownicą np.:15 / 25 W . Jak i stosujcie dobrej jakości cynę i kalafonie. Operacje wykonujemy ( delikatne ) nie powodując uszkodzenia elementów, nadruku itp.!!!!
Tu mała rada jak sprawdzać czy jest już przejście, wkładamy igle ( od zastrzyków ) w gniazdo złącza F ( to miejsce gdzie podłączacie konwerter ) , miernikiem sprawdzamy połączenie pomiędzy naszą igłą a F1001. Jeśli jest przejście z oporem bliskim zeru i nie ma zwarcia do masy to mamy po problemie.
Jeśli to nie przyniosło efektu w postaci pojawienia się napięcia to musicie zdjąć pokrywkę głowicy od strony elementów.Zwracamy uwagę na pastę jest posmarowane miejsce styku oddające temperaturę układu scalonego na obudowę. Nie wycieramy!! Ta pasta polepsza styk oddawania ciepła.Za pomocą lupy sprawdzamy stan jakości nadruku pęknięć uszkodzeń , między nogą głowicy nr.2 a lutowaniem gniazda złączki F. Jeśli znajdziemy jakieś zardzewienia naloty to delikatnie oczyśćmy to miejsce a ewentualne pęknięcia połączmy na nowo np.: robiąc zwore .
Pamiętamy o tym aby nie uszkodzić drobnych elementów jakie są przylutowane między zasilaniem a masą!!! [color] Tu rada : można wyciąć użebrowanie głowicy jeśli jest to niezbędne!! do naprawy, potem możemy to użebrowanie z powrotem przylutować. Więc wycinamy delikatnie aby nie uszkodzić innych elementów. (Ostra małe cążki)!!!!
Istnieje opcja uszkodzenia kondensatora ( miniaturka ) o wartościach 5.1 do 5.9 pF to je musimy wymienić. Łatwo je sprawdzić miernikiem i jeśli pomiar miedzy masą a zasilaniem nie wykazuje zwarcia to elementy są dobre. Zaznaczam iż samo wylutowanie uszkodzonego kondensatora nie daje gwarancji poprawnego odbioru ale pozwala na sprawdzenie czy jest zasilanie .Więc powinniśmy je wymienić jak i starać się nie uszkodzić w czasie naprawy!!!. Jeśli dokonaliśmy napraw uszkodzeń czy pęknięć nadruku ( starajmy się to robić jak najstaranniej )
a miernikiem sprawdzamy przejście pomiędzy F1001 a igłą i mamy połączenie a brak zwarcia do masy , składamy tuner nie podłączając konwertora i sprawdzamy napniecie na wyjściu (na igle). Jeśli jest napięcie to możemy podłączyć konwerter. Oczywiście uprzednio odłączając tuner .
Wszelkie naprawy proponuje dokonywać na wyłączonym zasilaniu a lekceważenie tego kończy się zawsze kiepsko!!!!!.
================================================== =================
Co do uszkodzenia zasilania konwertera przyczyna tkwi w zasilaczu.
Łatwo to stwierdzimy robiąc pomiar napięcia na zasilaczu.
Na 17 pinie zasilania powinno się pojawiać napięcie 19V i zmieniać sie na 24V.
Podczas zmiany kanałów na tunerku. Nie kiedy blednie podaje sie na forach właśnie ten parametr , tu musi następować zmiana napięcia. To samo dotyczy podawania wartości napięcia jakie powinien mieć zasilacz. Po co się pytacie, na płycie zasilacza jest tabelka z wartościami napięcia . Teraz co sprawdzić jeśli nie ma napięcia albo się nie zmienia.
Przyczyny to :
poleciał tranzystor N4211
poleciał tranzystor B733.
W przypadku B733 sprawa jest prosta, jeśli nie posiadamy oryginała można go zastąpić.
Z N4211, jest to tranzystor cyfrowy, który ma w sobie rezystory- dzielnik waj.
Ta rada może być zastosowana dla bardziej obeznanych z elektroniką!!!!!!
Zastosować możecie tranzystor z zewnętrznymi rezystorami. O wartościach 10K w obwodzie bazy i 10K do masy. Nie podam tu specjalnie jak to zrobić , bardziej doświadczeni sobie poradzić.
Zalecam zakładanie oryginalnych części jak i można zastosować zalecany zamiennik.
Nie zalecam eksperymentów na zasilaczu katastrofa gotowa więc spokojnie do sklepu, oryginały kosztują grosze.
B733 to 2SB733 typ PNP 20V/2A /1W można jako zamiennik zastosować MPS750/ MPS751
N4211 to DTC114ES DIG TRANZ.N 10K/10K
I to wszystko co do powszechnych zjawisk z brakiem napięcia na konwerter.
|
|
Pią 21:39, 23 Lis 2007 |
|
 |
|
 |
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|
|